[Latest Intel® Core™ Ultra Series 3] Acer Predator Helios Neo 16S AI Gaming Laptop | Intel® Core™ Ultra 9 | NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 | 16" WQXGA 165Hz OLED | PHN16S-I51-92B8
Copilot+ PC
Ref.
NH.U3USG.001
Copilot+ PCs are the fastest, most intelligent and secure Windows PCs ever.
Next-level you. Now with AI.
Copilot+ PC
Ref.
NH.U3USG.001
-newsletter-footer-680x100-newsletter-footer-680x100
  • NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 8GB GDDR7 (115W)
  • Windows 11 Home (64-bit)
  • Intel® Core™ Ultra 9 processor 386H (up to 4.9GHz)
  • 16" OLED WQXGA (2560x1600) 165Hz, 100% DCI-P3
  • 2 x16GB DDR5 6400MHz RAM
  • 1TB Gen 4 PCIe SSD
  • WiFi 6E | Bluetooth 5.4
  • FHD IR Webcam
  • 4 Zone RGB keyboard
  • 2.2kg
  • 3 Years On SiteLocal Singapore Warranty
Regular Price SGD 4,699.00 Special Price SGD 4,299.00
In stock
2 - 3 Working Days Delivery
Self collection available
Features
Loading...
Specifications
Loading...
More Information
Product Details
Yes
▶ Operating System
Operating System
Windows 11 Home
▶ Processor & Chipset
Processor Type
Core™ Ultra 9
Processor Model
386H
Processor Speed
2.10 GHz
Processor Speed (turbo)
4.90 GHz
Processor Core
Hexadeca-core (16 Core™)
▶ Memory
Standard Memory
32 GB
Number of Total Memory Slots
2
Memory Card Reader
Yes
Memory Card Supported
microSD
▶ Storage
Total Solid State Drive Capacity
1 TB
Solid State Drive Interface
PCI Express NVMe 5.0
▶ Display & Graphics
Display Screen Type
OLED
Display Screen Technology
CineCrystal (Glare)
Screen Mode
WQXGA
Touchscreen
No
Screen Resolution
2560 x 1600
Graphics Controller Manufacturer
GeForce RTX™ 5060
Graphics Memory Capacity
8 GB
Graphics Memory Technology
GDDR7
Graphics Memory Accessibility
Dedicated
▶ Audio
Speakers
Number of Speakers
2
▶ Network & Communication
Wireless LAN
Wireless LAN Manufacturer
Intel®
Wireless LAN Model
Killer Wi-Fi 6E AX1675i
Wireless LAN Standard
IEEE 802.11ax
Ethernet Technology
5 Gigabit Ethernet
Bluetooth
▶ Built-in Devices
Microphone
Fingerprint Reader
No
▶ Interfaces/Ports
Network (RJ-45)
Audio Line In
Audio Line Out
▶ Input Devices
Pointing Device Type
TouchPad
Keyboard Included
Keyboard Backlight
▶ Battery Information
Battery Chemistry
Lithium Ion (Li-Ion)
▶ Miscellaneous
Package Contents
  • Predator Helios Neo 16S AI PHN16S-I51-92B8 Gaming Notebook
  • Lithium Ion (Li-Ion) Battery
  • Power Adapter
  • Power Cord
Reviews
Write Your Own Review
You're reviewing: [Latest Intel® Core™ Ultra Series 3] Acer Predator Helios Neo 16S AI Gaming Laptop | Intel® Core™ Ultra 9 | NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 | 16" WQXGA 165Hz OLED | PHN16S-I51-92B8