Ref.
NX.JWKSG.009
Ref.
NX.JWKSG.009
- Intel® Core™ Ultra 7 155U (Up to 4.2GHz)
- Windows 11 Home
- 15.6" FHD (1920×1080) IPS Display
- 16GB DDR5 RAM
- 512GB PCIe Gen4 SSD
- Intel® Graphics
- Wi-Fi 6 + Bluetooth 5.3
- 1.59kg
- 2 Years Carry-in Local Singapore Warranty
Regular Price
SGD 1,799.00
Special Price
SGD 1,599.00
In stock
2 - 3 Working Days Delivery
Specifications
Loading...
Product Details |
|---|---|
Copilot+ PC |
No |
▶ Operating System |
Operating System |
Windows 11 Home |
Operating System Architecture |
64-bit |
▶ Processor & Chipset |
Processor Type |
Core™ Ultra 5 |
Processor Model |
115U |
Processor Speed |
1.50 GHz |
Processor Speed (turbo) |
4.20 GHz |
Processor Core |
Octa-core (8 Core™) |
▶ Memory |
Standard Memory |
16 GB |
▶ Storage |
Total Solid State Drive Capacity |
512 GB |
Solid State Drive Interface |
PCI Express NVMe 4.0 |
▶ Display & Graphics |
Display Screen Type |
Active Matrix TFT LCD |
Display Screen Technology |
Screen Mode |
Full HD |
Touchscreen |
No |
Screen Resolution |
1920 x 1080 |
Graphics Memory Accessibility |
Shared |
▶ Audio |
Speakers |
Yes |
Number of Speakers |
2 |
▶ Network & Communication |
Wireless LAN |
Yes |
Wireless LAN Standard |
IEEE 802.11ax |
Ethernet Technology |
Gigabit Ethernet |
Bluetooth |
Bluetooth Standard |
Bluetooth 5.3 or above |
▶ Built-in Devices |
Microphone |
Fingerprint Reader |
▶ Interfaces/Ports |
HDMI |
Total Number of USB Ports |
3 |
Network (RJ-45) |
Audio Line In |
Audio Line Out |
▶ Input Devices |
Pointing Device Type |
TouchPad |
Keyboard Included |
Keyboard Backlight |
▶ Physical Characteristics |
Height |
17.95 mm |
Depth |
229 mm |