Acer Swift Lite 16 | AMD Ryzen™ 7 260 | 16" WUXGA | 16GB LPDDR5 | 1TB SSD | 1.2kg | SFL16-41M-R6NA
Ref.
NX.D88SG.001
Windows is fast, powerful, and more secure than ever.
Meet the Computer you can talk to.
Ref.
NX.D88SG.001
  • AMD Ryzen™ 7 260 (Up to 5.1 GHz)
  • Windows 11 Home
  • 16" WUXGA (1920x1200) IPS
  • AMD Radeon™ 780M Graphics
  • 16GB LPDDR5 RAM
  • 1TB PCIe Gen4 SSD
  • WiFi 6 & Bluetooth 5.2
  • FHD Webcam
  • Backlit KB White)
  • 1.2kg
  • 2 Years Carry-in Local Singapore Warranty
Regular Price SGD 1,699.00 Special Price SGD 1,499.00
In stock
2 – 4 Working Days Delivery
Specifications
Loading...
More Information
Product Details
Copilot+ PC
No
▶ Operating System
Operating System
Windows 11 Home
▶ Processor & Chipset
Processor Type
Ryzen™ 7
Processor Model
260
Processor Speed
3.80 GHz
Processor Speed (turbo)
5.10 GHz
Processor Core
Octa-core (8 Core™)
▶ Storage
Total Solid State Drive Capacity
1 TB
▶ Display & Graphics
Display Screen Type
Active Matrix TFT LCD
Display Screen Technology
  • ComfyView (Matte)
  • In-plane Switching (IPS) Technology
  • Screen Mode
    WUXGA
    Touchscreen
    No
    Screen Resolution
    1920 x 1200
    Graphics Controller Manufacturer
    Radeon™ Graphics
    Graphics Memory Accessibility
    Shared
    ▶ Audio
    Speakers
    Yes
    Number of Speakers
    2
    ▶ Network & Communication
    Wireless LAN
    Yes
    Wireless LAN Standard
    IEEE 802.11ax
    Bluetooth
    ▶ Built-in Devices
    Webcam Resolution (front)
    2 Megapixel
    Microphone
    Fingerprint Reader
    ▶ Interfaces/Ports
    HDMI
    Total Number of USB Ports
    3
    Network (RJ-45)
    Audio Line In
    Audio Line Out
    ▶ Input Devices
    Keyboard Included
    Keyboard Backlight
    ▶ Battery Information
    Maximum Battery Run Time
    10 Hours
    ▶ Physical Characteristics
    Height
    15.80 mm
    Depth
    245.5 mm
    Weight (Approximate)
    1.20 kg
    ▶ Miscellaneous
    Package Contents
    • Swift Lite SFL16-41M-R6NA Notebook
    • Power Adapter
    • Power Cord
    Security Features
    Kensington lock
    Reviews
    Loading...
    Write Your Own Review
    You're reviewing: Acer Swift Lite 16 | AMD Ryzen™ 7 260 | 16" WUXGA | 16GB LPDDR5 | 1TB SSD | 1.2kg | SFL16-41M-R6NA